Czy wiesz że;

... co piąty mężczyzna po 50. roku życia ma obniżony poziom testosteronu (TDS).

Czy wiesz że;

... spadek poziomu testosteronu jest procesem naturalnym, od 35. r.ż. zmniejsza się o 1-2% rocznie.

Czy wiesz że;

Niski poziom testosteronu we krwi idzie w parze z nadwagą, cukrzycą typu 2, wysokim poziomem cholesterolu lub nadciśnieniem.

Czy mam TDS?

Zastanawiasz się, czy niedobór testosteronu (TDS) dotyczy Ciebie?

 

Pierwszym krokiem jest ocena objawów sugerujących niedobory testosteronu. Jeżeli odczuwasz brak energii, motywacji lub masz problemy z libido i erekcją możliwe, że masz niedobór testosteronu. Jeśli chcesz sprawdzić, czy niedobór testosteronu może dotyczyć Ciebie, zachęcamy do skorzystania z poniższego krótkiego kwestionariusza ADAM (Androgen Decline in the Aging Male).

Kwestionariusz ADAM

Które z poniższych objawów zaobserwowałeś w ostatnim czasie u siebie?
Jeśli odpowiedź brzmi "TAK", zaznacz okienko.

TAK

Czy obserwujesz spadek popędu płciowego?

TAK

Czy bywasz smutny i/lub w złym humorze?

TAK

Czy odczuwasz brak energii?

TAK

Czy wzwody członka są słabsze?

TAK

Czy obserwujesz spadek siły mięśniowej lub obniżenie odporności na wysiłek fizyczny?

TAK

Czy zauważyłeś ostatnio obniżenie aktywności ruchowej?

TAK

Czy odnotowałeś spadek zadowolenia z życia?

TAK

Czy chce Ci się spać po obfitym posiłku?

TAK

Czy obniżył Ci się wzrost?

TAK

Czy miałeś ostatnio trudności w wykonywaniu pracy zawodowej?

Total:

Referencje: Mohamed O. The quantitative ADAM questionnaire: a new tool in quantifying the severity of hypogonadism,
International Journal of Impotence Research (2010) 22, 20–24

Historia Radka

 

Radosław był otyłym, spowolniałym w ruchach mężczyzną o nieco żeńskiej, zaokrąglonej, dobrotliwej twarzy. Miał 36 lat, własną niewielką firmę handlową i mnóstwo przeżyć w plecaku. Zdążył dwa razy stracić pieniądze i znów się odbudować. Zdążył się ożenić i rozwieść, ponownie zakochać i zostać na końcu sam. Zapytany o powód odejścia obu kobiet krytycznie stwierdził, że wina jest po jego stronie. Brak libido i seksu, brak czasu z powodu załamań w biznesie, rozdrażnienie, często zły humor i posępność, a przede wszystkim otyłość i ociężałość.

Pan Radek zatrudniał 8 pracowników, firma przynosiła dochody, które może nie zapewniały nadmiernego luksusu, ale zabezpieczały dobry poziom życia. Brak stanowczości, decyzyjności i sił witalnych przysparzał jednak Radkowi problemów w prowadzeniu działalności. „Kiedyś było inaczej, byłem pewny siebie, szybki w podejmowaniu decyzji i dawałem sobie ze wszystkim radę, nawet jak bywało nie najlepiej. Nie przejmowałem się niepowodzeniami. One wręcz dodawały mi sił, aby z nimi walczyć. Teraz jestem wszystkim zmęczony. 

Opadłem z sił i nic mi się nie chce. Koledzy mówią mi, że chyba mam depresję” – odważył się kiedyś przyznać swojemu lekarzowi. Jednak najgorzej wiodło mu się z kobietami „Już mnie nie kręcą. Nic, kompletnie nic. A na dodatek z ostatnią dziewczyną w łóżku była totalna klęska. Nie miałem erekcji i to dwa razy na dwóch kolejnych spotkaniach” – skarżył się do seksuologa, u którego szukał pomocy.

„I nie wziął pan za drugim razem jakiejś tabletki na potencję, tak na wszelki wypadek?” – zapytał zdziwiony lekarz. „Myślałem, że to tylko jednorazowa wpadka” -odrzekł zakłopotany. Oprócz otyłości, zbudowany był prawidłowo i miał zarówno pierwotne, jak i wtórne cechy męskie, a więc zarost na twarzy, na ciele, gruby tembr głosu oraz fizjologiczną wielkość penisa i jąder. Wyniki palpacyjnego badania lekarskiego, jak i ultrasonograficznego badania jąder, prostaty i układu moczowego były prawidłowe. Jednak wyniki badania krwi pacjenta wykazały zmiany, które były odpowiedzialne za całokształt zdrowia i samopoczucia pana Radka. We krwi wykazano obniżone poniżej normy wartości testosteronu całkowitego i wolnego, niski poziom czerwonych ciałek krwi (erytrocytów) i hemoglobiny oraz inne nieprawidłowości wynikające z niedoboru testosteronu. To niski poziom testosteronu był przyczyną zmian w zachowaniu i samopoczuciu pacjenta.

 

Na przykładzie Pana Radka możesz ocenić, jak testosteron kieruje organizmem mężczyzny.

TESTOSTERON

 

  • Oddziałuje na psychikę pacjenta. Naukowcy wciąż spierają się, czy depresja męska jest spowodowana spadkiem testosteronu czy spadek testosteronu jest przyczyną depresji. Minimum 50% pacjentów z depresją odwiedzających lekarzy psychiatrów to pacjenci z niskim poziomem testosteronu.
  • Wpływa na aktywność życiową mężczyzny, pomaga mu być stanowczym i podejmować szybko decyzje. Daje mu pewność siebie i radość z bycia mężczyzną
  • Jest w 100% odpowiedzialny za libido, dlatego młodzi mężczyźni w szczycie produkcji tego hormonu nieustannie myślą o seksie.
  • Wpływa i kształtuje męską sylwetkę o szerokich barkach i wąskich, jędrnych pośladkach. Spalając tkankę tłuszczową i równocześnie pod wpływem aktywności fizycznej, rozwijając mięśnie, testosteron formuje ostre męskie rysy twarzy i słynny „sześciopak” – kaloryfer na brzuchu.
  • Wpływa na sprawność stawów i ich ruchomość.
  • Niedawno odkryto w prąciu receptory testosteronu odpowiedzialne wraz ze stanem jego naczyń za twardość penisa. Według prac naukowych około 20% jakości wzwodu jest zależne od poziomu testosteronu

2019 Ⓒ Besins Healthcare Poland Sp. z o.o.

Numer archiwizacji: BH/MP/A/001/1019

Kontakt | Polityka prywatności | Klauzula informacyjna