Masz problemy z pamięcią? To może być niedobór testosteronu

Zdarza się, że podczas rozmowy nagle zaczyna brakować ci słów, choć miałeś je „na końcu języka”. Mylisz imiona bliskich, nie pamiętasz gdzie ostatnio położyłeś klucze, trudno ci się skoncentrować na aktualnie wykonywanej czynności. Te frustrujące sytuacje wcale nie muszą oznaczać wczesnej demencji, często ich powodem jest po prostu zbyt niski poziom testosteronu.

Testosteron sprawił, że w okresie dojrzewania na twojej klatce piersiowej pojawiło się owłosienie,  obniżył głos, osiągnąłeś dojrzałość płciową. Chociaż hormon ten najbardziej kojarzy się z męskimi cechami seksualnymi, nie należy zapominać, że ma także duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowanie mózgu.

Badania nad wpływem niskiego poziomu testosteronu na pamięć nie wykazały wprawdzie jednoznacznego ​​związku przyczynowo-skutkowego, niemniej z obserwacji wynika, że gdy poziom tego hormonu u mężczyzn wraz z wiekiem spada,  zmniejszają się również ich zdolności poznawcze. Bardzo często niedoborowi testosteronu w męskim organizmie towarzyszą: rozdrażnienie, spadek nastroju, pogorszenie się pamięci i koncentracji. Ponadto mogą pojawiać się również problemy z bezsennością, co z kolei prowadzi do uczucia permanentnego zmęczenia, a tym samym powoduje, że pogarsza się koncentracja i pamięć.

W sytuacji, gdy zaobserwujesz u siebie któryś z tego typu niepokojących objawów, warto umówić się na wizytę u endokrynologa, androloga lub urologa. Specjalista zleci wykonanie odpowiednich badań oraz przepisze właściwą kurację. Trzeba pamiętać, że leczenie za pomocą preparatów testosteronu może się obywać wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarza prowadzącego.


Rekomendacje dotyczące postępowania w męskim hipogonadyzmie, Postępy Andrologii Online, 2019, 6 (1) , 7–20

R. Krysiak, B. Okopień, A. Gdula-Dymek, Terapia testosteronem u pacjentów z andropauzą, Wiad Lek 2007; 60(7–8): 356–364