Gdy spada testosteron – cztery najważniejsze objawy

Brakuje ci energii? Zaczynasz tyć? Czujesz, że zmniejszyło się twoje libido? Każdy z tych objawów może być spowodowany zbyt niskim poziomem testosteronu w organizmie.

Testosteron to hormon odgrywający kluczową rolę w dbałości o zdrowie i kondycję mężczyzny. Działa jak paliwo, które dodaje energii, odżywia mięśnie, wpływa na wygląd fizyczny i popęd seksualny. Obniżający się poziom testosteronu może zaburzać ogólny stan zdrowia i dobre samopoczucie, a to z kolei może mieć długofalowe negatywne konsekwencje związane z pogorszeniem jakości życia w wielu obszarach. Na co warto zwrócić uwagę?

Spadek poziomu energii

Jednym z subtelniejszych skutków ubocznych niskiego poziomu testosteronu jest obniżony poziom energii. Jeśli mózg nie otrzymuje odpowiedniej dawki hormonów i substancji chemicznych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania, będzie działał wolniej i z większym wysiłkiem. W rezultacie możes zacząć zauważać, że masz coraz mniej energii do wykonywania codziennych czynności, a także to, że tracisz motywację do działania. Zmęczenie i niska wytrzymałość mogą utrudniać wykonywanie ćwiczeń fizycznych, co w efekcie powoduje rezygnację z nich, a tym samym sprawia, że zaniedbujesz się kondycyjnie i tracisz witalność.

Utrata masy mięśniowej

Testosteron ma wpływ na budowę i tworzenie masy mięśniowej u mężczyzn. Jeśli jego poziom w organizmie spada, kontrolę przejmuje inny hormon – estrogen, który sprawia, że masa mięśniowa zaczyna zamieniać się w tłuszcz. Testosteron odpowiada za wytwarzanie białka będącego budulcem dla mięśni, dlatego gdy jego ilość jest zbyt mała, organizm zaczyna rozkładać tkankę mięśniową zamiast ją budować. Jeśli pomimo regularnych ćwiczeń dostrzegasz ubytki w masie mięśniowej, przyczyną może być właśnie spadek testosteronu. Przywrócenie jego optymalnego poziomu w organizmie pomoże ci odzyskać utraconą masę mięśniową.

Przyrost masy ciała

Ponieważ testosteron odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu energii i budowie mięśni, przyrost masy ciała staje się naturalnym zjawiskiem, gdy spada poziom tego hormonu. Testosteron bezpośrednio wpływa na męski metabolizm, który jest niezbędny do utrzymania prawidłowej wagi.

Gdy poziom testosteronu zmniejsza się, metabolizm staje się mniej skuteczny w rozkładaniu nadmiaru energii magazynując ją w postaci tłuszczu.

Zmniejszenie popędu seksualnego

Obniżony popęd seksualny jest jednym z najbardziej dotkliwych dla mężczyzn objawów zbyt małej ilości testosteronu w organizmie. I chociaż testosteron nie jest jedyną rzeczą, która wpływa na męskie libido, niski poziom tego hormonu może mieć w tym przypadku kluczowe znaczenie. Konsekwencjami tego stanu są najczęściej: zaburzenia erekcji, rzadsze poranne erekcje, mniejsza częstotliwość myślenia o seksie oraz ogólne niezadowolenie z aktywności seksualnej.

Pamiętaj, że mimo, iż Twój organizm może wraz z upływem lat w sposób naturalny wytwarzać coraz mniej testosteronu, nie oznacza to, że musisz skazywać się na życie z niskim poziomem energii,, rozszerzającą się talią czy spadającym libido. Istnieją sposoby które mogą pomóc przywrócić organizmowi naturalne, zdrowe ja. Nie pozwól, aby niski poziom testosteronu spowalniał twoje życie i odbierał radość z bycia mężczyzną niezależnie od wieku w jakim jesteś.